اراده قوی برای احیای دریاچه نمک قم وجود ندارد

به گزارش گلچینی از بهترین ها، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: نباید اجازه دهیم تجربه تلخ تالاب های خشک گردیده متعدد از جمله هامون و ارومیه و بختگان در مرکز کشور تکرار گردد.

اراده قوی برای احیای دریاچه نمک قم وجود ندارد

به گزارش گلچینی از بهترین ها، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی در گفت وگویی اظهار کرد: در سال های اخیر کانون های گرد و غبار داخلی در کشورمان بسیار توسعه یافته و مسائل متعددی را بوجود آورده اند که نیازمند توجه و تأمل جدی از سوی مسئولان است.

وی با اشاره به روند سریع خشک شدن دریاچه نمک و از میان رفتن کارکردهای اکولوژیکی این تالاب، اعلام نمود: با احداث سدها و قطع حقابه دریاچه نمک و همچنین گسترش خشکسالی و برداشت بی رویه منابع آبی در این منطقه، روند نگران کننده ای شکل گرفته است که می تواند دریاچه نمک را به عنوان یک بحران زیست محیطی در مرکز کشور مطرح سازد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه متأسفانه حقابه دریاچه نمک تا کنون تخصیص پیدا نکرده و این یک مطالبه جدی از وزارت نیرو است که باید پیگیری گردد، توضیح داد: با ادامه روند کنونی، دریاچه نمک کانون اصلی گرد و غبار همراه با ذرات نمکی در جوار پایتخت و در نزدیکی کانون های بزرگ جمعیتی در مرکز کشور می گردد. وی با انتقاد از نبودن اراده قوی برای احیای دریاچه نمک، بر ضرورت ارائه راه چارههای علمی و عملیاتی برای نجات این اکوسیستم آبی ارزشمند تأکید کرد و گفت: شاید این موضوع جدی گرفته نگردیده و یا منابعی برای تخصیص حقابه دریاچه نمک وجود ندارد، اما به هر حال نباید اجازه دهیم تجربه تلخ تالاب های خشک گردیده متعدد از جمله هامون، ارومیه و بختگان در مرکز کشور تکرار گردد. موسوی، کاشت درختان مقاوم به خشکی و شوری در اطراف دریاچه نمک را نیز راه چاره مؤثری برای کاهش گرد و غبار در این منطقه دانست و گفت: هر گونه فعالیت اقتصادی که قرار است در این تالاب انجام گردد، حتما باید با رعایت ملاحظات زیست محیطی باشد، زیرا دریاچه نمک اکوسیستم بسیار شکننده و حساسی دارد که در صورت تخریب، هزینه های زیادی را به دنبال دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "اراده قوی برای احیای دریاچه نمک قم وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراده قوی برای احیای دریاچه نمک قم وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید