استفاده از گرمای آتش فشان برای گرم کردن خانه ها

به گزارش گلچینی از بهترین ها، آبی که به زیرزمین پمپ می گردد گرمای ماگما را به خود می گیرد که برای گرم کردن ساختمان ها استفاده خواهد شد. زمین شناسان برای انجام موفقیت آمیز این پروژه باید بفهمند که آیا این آتش فشان 11 میلیون ساله به اندازه کافی داغ است یا نه.

استفاده از گرمای آتش فشان برای گرم کردن خانه ها

نیوزیلند خاستگاه بیش از 90 درصد آتش فشان های دنیا است

زمین شناسان نیوزیلند در نظر دارند با حفاری در یک آتش فشان خاموش 11 میلیون ساله (که هنوز هم داغ است) از گرمای آن به عنوان منبع انرژی استفاده نمایند و فراوری گاز های مخرب آب و هوا را کاهش دهند.

نیوزیلند که خاستگاه بیش از 90 درصد آتش فشان های دنیا است، متعهد شد تا سال 2050 به نقطه صفر فراوری گاز کربن برسد و این پروژه یک میلیون دلاری (500 هزار پوند) مورد حمایت برنامه ایده های هوشمندانه دولت قرار گرفته است.

دانشمندان امیدوارند گرمایی که از زیر این آتش فشان شهر دیوندین در جزیره جنوبی به دست می آید، قابل مهار گردد و جهت گرم کردن ساختمان ها و مقاصد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به گفته دکتر مایک پالین از دانشگاه اوتاگو به روزنامه گاردین، هدف اصلی این پروژه کاهش مصرف سوخت کربنی و فراوری گاز گلخانه ای متعاقب آن است.

دو حفره به عمق 500 متر در سنگ های رسوبی آتش فشان ایجاد خواهد شد. گرمایی که از ماگما بیرون می زند در دو چاهی که پیش تر در مرکز دیوندین حفاری شدند، مورد ارزیابی قرار می گیرد تا معلوم گردد گرما به اندازه ای بالا است که مهار گردد و مورد بهره برداری قرار بگیرد یا نه.

آبی که به زیرزمین پمپ می گردد گرمای ماگما را به خود می گیرد که برای گرم کردن ساختمان ها استفاده خواهد شد. زمین شناسان برای انجام موفقیت آمیز این پروژه باید بفهمند که آیا این آتش فشان 11 میلیون ساله به اندازه کافی داغ است یا نه.

دکتر پالین گفت: ما قصد نداریم قبل از این که اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم روی این پروژه تبلیغ کنیم. حتی اگر بفهمیم که این آتش فشان خاموش به اندازه ای که گمان می کنیم گرما ندارد، قطعا همین ایده را می توان در جایی دیگر اجرا کرد.

وی اضافه کرد: دمای 50 درجه سانتی گراد می تواند شما را بسوزاند… (و) ما می گوییم که احتمالا در عمق یک کیلومتری به سنگی می رسیم که 50 تا 100 درجه سانتی گراد گرما دارد.

نیوزیلند در میان کشور های حلقه آتش پاسیفیک بیشترین آتش فشان های متمرکز را دارد. این حلقه کمربندی از فعالیت زمین لرزه ای پیرامون اقیانوس آرام است که بیش از 81 درصد شدیدترین زلزله های دنیا در آن جا رخ می دهد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "استفاده از گرمای آتش فشان برای گرم کردن خانه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از گرمای آتش فشان برای گرم کردن خانه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید