ترکش های اسرارآمیز فضایی: انفجار مگنتار ها یا پیغام فرازمینی ها؟

به گزارش گلچینی از بهترین ها، هر فوران رادیویی سریع به ما اطلاعاتی در این باره می دهد که آن ها در چه فاصله ای این امواج را ساطع نموده اند و چه مقدار گاز انتشار داده اند.

ترکش های اسرارآمیز فضایی: انفجار مگنتار ها یا پیغام فرازمینی ها؟

دانشمندان می گویند صد ها نمونه دیگر از انفجار های اسرارآمیز انرژی رادیویی را کشف نموده اند که از اعماق کیهان می آیند. پس از آنکه تلسکوپی کانادایی 535 نمونه نو را شناسایی کرد، تعداد فوران های رادیویی سریعِ لیست شده به شدت افزایش یافته است.

فوران های رادیویی سریع (FRB) یعنی انفجار های انرژی که از منابع ناشناخته در کیهان دوردست به ما می رسند، به شدت قدرتمند، اما بسیار کوتاه اند. پژوهشگران از زمان کشف اولین انفجار های رادیویی در سال 2007 و با در اختیار داشتن فقط 140 نمونه، سال هاست که در پی منبع آن ها می گردند.

اکنون اگرچه این عدد چهاربرابر شده است، محققانی که [برای این کشف]از تلسکوپ کانادایی چایم (CHIME) استفاده نموده اند می گویند در فاصله سال 2018 تا 2019، یعنی در سال نخست راه اندازی این تلسکوپ، 535 نمونه کشف شده است.

این کشف نه تنها باعث افزایش چشمگیر تعداد نمونه ها در لیست فوران های رادیویی سریع شده، بلکه به کشف انواع به ظاهر خاصی از این انفجار ها منجر شده است.

بعضی از آن ها تکرارشونده اند، بعضی نه. از روی منابع آن ها به نظر می رسد که 18 فوران رادیویی سریع تکرارشونده اند و سایر فوران ها این گونه نیستند. آن دسته از فوران های رادیویی سریع که تکرارشونده اند هم ویژگی های متفاوتی دارند، بعضی کمی بیشتر طول می کشند و در بسامد های مشخصی، از خود موج [رادیویی]گسیل می نمایند.

پژوهشگران این یافته ها را در لیست نو فوران های رادیویی سریع گردآوری نموده اند و امیدوارند این لیست در درک بهتر منشا این انفجار ها به کار آید. کیتلین شین، دانشجوی دانشکده فیزیک دانشگاه ام. آی. تی و عضو [پروژه]چایم، گفت: پیش از چایم، کمتر از صد فوران رادیویی سریع کشف شده بود، اینک پس از یک سال رصد، ما صد ها نمونه دیگر کشف نموده ایم.

با تمام این منابع، واقعا کم کم می توانیم به این تصویر برسیم که فوران های رادیویی سریع در مجموع چگونه و به چه شکل اند، چه اخترفیزیکی ممکن است محرک این رخداد ها باشد و چگونه می گردد از این یافته ها در آینده برای مطالعات کیهان شناسی استفاده کرد.

پژوهشگران امیدوارند که این نتایج نه تنها در مطالعه و تحقیق در خصوص خودِ فوران های رادیویی سریع، بلکه برای آنالیز سایر ویژگی های مهم دنیا هستی به کار برده شوند. برای مثال، از این یافته ها ممکن است برای تهیه نقشه توزیع گاز در کیهان استفاده کرد.

شین گفت: هر فوران رادیویی سریع به ما اطلاعاتی در این باره می دهد که آن ها در چه فاصله ای این امواج را ساطع نموده اند و چه مقدار گاز انتشار داده اند.

با در اختیار داشتن تعداد زیادی از نمونه های فوران های رادیویی سریع، امیدواریم که دریابیم گاز و ماده چگونه در مقیاس بسیار عظیم در دنیا هستی توزیع شده است. از این رو، در کنار رمزگشایی از اینکه خودِ فوران های رادیویی سریع چه هستند، این انفجار ها این ظرفیت هیجان انگیز برای تحقیق های موثر کیهان شناسی در آینده را هم دارند.

پژوهشگران همچنان در جست و جوی این موضوع اند که چه شرایط عجیب و غریبی [در کیهان]قادر است چنین انرژی در چنین مدت زمان کوتاهی ایجاد کند. در حالی که برآورد ها از سیاهچاله گرفته تا فناوری های فرازمینی را شامل می شوند، نظریه غالب این است که این فوران های رادیویی سریع در نتیجه فوران های مگنتار های جوان، یا ستاره های نوترونی با میدان های مغناطیسی بسیار قدرتمند، ایجاد می شوند.

این نظریه ماه گذشته، هنگامی که محققان رد انفجار ها را تا موقعیت دقیق آن ها دنبال کردند (و دریافتند که بسیاری از این فوران های رادیویی سریع روی بازو های خمیده کهکشان های مارپیچی قرار گرفته اند)، بیشتر تقویت شد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "ترکش های اسرارآمیز فضایی: انفجار مگنتار ها یا پیغام فرازمینی ها؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکش های اسرارآمیز فضایی: انفجار مگنتار ها یا پیغام فرازمینی ها؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید