توپ طلا را ندزدیدند، از دستش دادیم جایزه توپ طلای آسیا

علیرضا بیرانوند جایزه را در حالی نبرد که در قیاس با اکرم حسن شایسته تر بود نه دو کاندیدای دیگر ژاپنی اما اگر ضعف فدراسیون در لابی با ای اف سی نبود حتماً توپ طلا را با خود به ایران آورده بود.

توپ طلا را ندزدیدند، از دستش دادیم جایزه توپ طلای آسیا

جایزه توپ طلای آسیا

به گزارش خبرنگاران ، خط خوردن نام علیرضا بیرانوند از جمع سه کاندیدای نهایی کسب جایزه توپ طلای آسیا و رسیدن این جایزه به اکرم حسن قطری، چیزی نبود که رسانه ها به سادگی از آن بگذرند.

حتی یک قیاس ساده بین علیرضا بیرانوند و اکرم حسن به راحتی می توانست به ادعای سرقت این جایزه از بیرانوند صحه بگذارد. به خاطر همین بود که خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی به اتفاق معتقد بودند که این جایزه از بیرانوند به سرقت رفته است و جایزه توپ طلا بی چون و چرا باید به او می رسید.

پذیرفتن اینکه مجموع امتیاز بازیکنان به قرار دریافت آن ها در فهرست بهترین بازیکن ایونت های قاره ای زیر نظر فیفا و ای اف سی می انجامد، تا حدودی از شدت این ادعا که جایزه توپ طلا از بیرانوند به سرقت رفته، می کاهد اما بدون شک قرار دریافت اکرم حسن را در میان سه نفر نهایی توجیه نمی کند. به همین خاطر نگاه به چند نکته اصلی در مسیر انتخاب کاندیداهای نهایی می تواند تا حدودی قضاوت بهتری درباره ناکام ماندن و تضییع حق بیرانوند در مسیر کسب این جایزه داشت.

بیرانوند در بازی های جام جهانی خوش درخشید اما مثلا در بازی با پرتغال عنوان ستاره زمین به جای او به کوارشما رسید. عنوانی که اگر خودش برده بود با اختلاف می شد ستاره سال جاری آسیا. او در حقیقت از جام جهانی دقیقا به اندازه سایر رقبایش امتیاز گرفته بود یعنی هیچ!

او در آسیا دو بار ستاره میدان شد و امتیازش برابر بود با سوزوکی و یوما . البته سوزوکی به دلیل درخشش در بازی فینال، امتیازی بالاتر از رقبا داشت اما قطعا امتیاز بازیکنی مثل اکرم حسن از آنها کمتر بوده است.

در واقع همه این ها تأثیر لابی فدراسیون فوتبال قطر در گنجاندن نام اکرم حسن در میان سه گزینه نهایی برای کسب جایزه توپ طلا را کمرنگ نمی کند. همه می دانند این یک عرف است که جوایز را در آسیا تقسیم می نمایند. معمولا فدراسیون هایی که لابی قوی تری هم دارند جوایز مهم تر را می برند. این هیات رئیسه فعلی فوتبال ما کل زورش در همه این سال ها این بوده که جایزه فرعی اصغر حسن زاده را برای فوتسال بگیرد.

اصلا قرار نبود اسم حسن در میان سه نامزد نهایی باشد و حتی خود رسانه های قطری نامش را در این فهرست قرار نمی دادند. از طرفی کنفدراسیون فوتبال آسیا هم طی نامه ای به باشگاه پرسپولیس اعلام نموده بود که نام بیرانوند بین سه بازیکن برتر فوتبال آسیا خواهد بود. ناگهان اما همه معادله ها بر هم خورد و گفته شد پرسپولیس از سوی فیفا دارای محرومیتی است و بازیکنش نمی تواند جزو سه بازیکن برتر جای بگیرد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا اما در فینال لیگ قهرمانان آسیا جایزه اخلاق را به باشگاه پرسپولیس و سیدجلال حسینی اختصاص داده بود که با توجیه فعلی شان برای حذف نام بیرانوند در تناقض بود اما به هرحال این رخ داد تا دو بازیکن ژاپنی و یک قطری به جمع سه کاندیدای نهایی راه یابند و غیبت کاندیداهای ژاپنی در مراسم، اکرم حسن را برنده نهایی کند. چرا که از سال 2007 قانونی برای بردن جایزه وضع شده که براساس آن این جایزه تنها به بازیکنی می رسد که از میان سه نامزد نهایی، خود را به مراسم برساند و هر بازیکنی که از سفر به محل مراسم اهدای جوایز خودداری کند یعنی در عمل از پذیرش توپ طلا انصراف داده است.

واقعیت این است که بیرانوند جایزه را در حالی نبرد که نسبت به اکرم حسن شایسته تر بود نه دو کاندیدای دیگر ژاپنی. هرچند که عملکرد قابل قبولی داشت اما مجموع امتیازات او از دو کاندیدای دیگر بالاتر نبود اما اگر ضعف فدراسیون در لابی با ای اف سی نبود و به جای اکرم حسن به جمع سه کاندیدا می رسید، حتماً امروز توپ طلا را با خود به ایران آورده بود.

500 - 11

منبع: ایران ورزشی

به "توپ طلا را ندزدیدند، از دستش دادیم جایزه توپ طلای آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توپ طلا را ندزدیدند، از دستش دادیم جایزه توپ طلای آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید