سامانی: راهبرد وزارت کشور، نقش آفرینی حداکثری احزاب در انتخابات است

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها گفت: راهبرد و هدف وزارت کشور در قانون جدید احزاب این است که نظام انتخاباتی را با نقش آفرینی حداکثری احزاب پیش ببریم.

سامانی: راهبرد وزارت کشور، نقش آفرینی حداکثری احزاب در انتخابات است

به گزارش خبرنگاران، سید سلمان سامانی در جلسه علنی امروز یکشنبه 26 اسفندماه 97 مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز گزارش ارجاعی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در مخالفت با پیشنهاد حذف تبصره 1 ماده 5 این طرح در سخنانی با اشاره به حق فعالیت سیاسی و معرفی نامزدهای انتخاباتی توسط احزاب در این قانون اظهار کرد: راهبرد و هدف ما در قانون جدید احزاب این بوده است که نظام انتخاباتی را با نقش آفرینی حداکثری احزاب پیش ببریم لذا باید در قانون انتخابات مواد متناظر برای تحقق این هدف و راهبرد پیش بینی گردد.

وی در واکنش به بعضی سخنان نمایندگان مبنی بر اینکه احزاب یک شبه ایجاد می شوند، گفت: خیر، این طور نیست و احزاب یک شبه ایجاد نمی شوند و طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی برای ایجاد هر حزب جدیدی شرایط سخت و دقیقی پیش بینی شده است. وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 احزاب با دقت نظارت می نمایند تا احزابی بتوانند پروانه فعالیت داشته باشند که از شرایطی که در قانون ذکر شده برخوردار باشند.

سامانی در مخالفت با حذف تبصره ای که بر مبنای آن حضور نامزدها در چند فهرست انتخاباتی بطور همزمان ممنوع شده است، اعلام کرد: اصل پاسخگویی و مسئولیت پذیری احزاب و نامزدها ایجاب می نماید که هر فرد بتواند صرفاً در قالب یک حزب در انتخابات حضور داشته باشد. اصل پاسخگویی و مسئولیت پذیری احزاب و نامزدها ایجاب می نماید که هر فرد بتواند صرفاً در قالب یک حزب در انتخابات حضور داشته باشد.

وی گفت: نکته مهمتر اینکه برای همگرایی بین احزاب در این قانون تشکیل جبهه ها پیشنهاد شده است بنابراین وقتی احزاب فهم و فکر نسبتاً مشترک داشته باشند می توانند در قالب جبهه، همگرایی ایجاد نمایند و در یک قالب مشترک، نامزد خود را در انتخابات معرفی نمایند.

لازم به ذکر است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حذف تبصره 1 ماده 5 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سامانی: راهبرد وزارت کشور، نقش آفرینی حداکثری احزاب در انتخابات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانی: راهبرد وزارت کشور، نقش آفرینی حداکثری احزاب در انتخابات است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید