چگونه لباس فضانوردان آزمایش می گردد؟

ایسنا نوشت: بدون شک راهپیمایی فضایی از پیچیده ترین و خطرناک ترین فعالیت های فضانوردان در مدت اقامت در ایستگاه های مداری به شمار می رود. در زمان انجام این عملیات، مهمترین و شاید تنها چیزی که از زندگی فضانورد محافظت می نماید لباس مخصوصی است که می پوشند.

چگونه لباس فضانوردان آزمایش می گردد؟

طراحی، ساخت و آزمایش این لباس های چندین لایه که نیم تنه بالایی آن حتما دارای لایه فلزی از آلیاژ بسیار سختی است مراحل مختلفی دارد که یک به یک در کارخانه سازنده و محل آموزش فضانوردان آنالیز می گردد. جدا از همه این آزمایش ها، هر فضانورد خود نیز باید لباس را ساعت های متمادی بپوشد و به شکل های مختلف از جمله ایجاد شرایط بی وزنی به مدت چند ثانیه که در شرایط پروازی خاصی بوجود می آید، داخل استخرهای مخصوص در مراکز آموزش فضانوردان و اتاقک خلاء آن را بیازماید و با آن تمرین کند تا در زمان استفاده در فضا با مشکل روبرو نگردد.

اتاقک خلاء در کارخانه سازنده چیزی شبیه به یک تانکر بزرگ است که لباس در آن قرار گرفته است. فضانورد بعد از ورود به اتاقک این لباس را می پوشد. بعد از آزمایش اولیه لباس و اطمینان از کارآیی درست آن، در اتاقک بسته شده و هوا تخلیه می گردد. در این زمان فضانورد باید از زاویه های مختلف از جمله میزان چالاکی- در فضا بسیار مهم است- کارکرد لباس را امتحان کند و به وسیله رادیویی همچنین دوربین موجود در اتاقک به کارشناسان اطلاع دهد.

دلیل این حساسیت ها، تجربه است که الکسی لئونف نخستین کسی که در فضا راهپیمایی کرد به دست آورد. لباس راهپیمایی فضایی لئونف قبلا در زمین و شرایط خلاء آزمایش شده بود اما بعد از آن که او به راهپیمایی فضایی خود خاتمه داد و می خواست به سفینه برگردد، متوجه شد درجه خلاء بوجود آورده شده در زمین کمتر از شرایط واقعی در فضا است و لباسش باد نموده و نمی تواند از دریچه سفینه عبور کند و به داخل ناو برگردد. لئونف دست به عمل خطرناکی زد و فشار داخل لباس را پایین آورد تا بتواند از دریچه عبور کند. این تجربه تلخ و خطرناک باعث شد در سال های بعد، کارشناسان در طراحی و ساخت لباس و بعد از آن در زمان آموزش و تمرین فضانوردان دقت بیشتری به خرج دهند.

5656

منبع: خبرآنلاین

به "چگونه لباس فضانوردان آزمایش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه لباس فضانوردان آزمایش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید