برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

ساری-خبرنگاران- منطقه حفاظتی دشت ناز ساری به عنوان نخستین مرکز تکثیرگوزن زرد ایرانی درکشور که سال گذشته به دلیل تلف شدن هر 10 راس نوزاد گوزن زرد غبار مرگ بر پیشانی اش نشسته بود، در امسال با تولد پنج راس گوزن زرد حیات دوباره گرفت.

برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

رئیس اداره محیط زیست مازندران گفت: امسال پنج گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظتی دشت ناز ساری به دنیا آمدند.

کوروس ربیعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه نمود: هر پنج زایش به طور طبیعی انجام و نوزادها نیز در برابر شکارچیان بی رحم (گربه جنگلی و شغال) موجود در منطقه حفاظتی تحت مراقبت شدید قرار دارند.

وی اضافه نمود: پیش بینی می گردد تا حداکثر سرانجام اردیبهشت ماه امسال پنج گوزن ماده باردار دیگر نیز تولد نوزادشان را داشته باشند و تعداد زایش امسال در این مرکز به 10 راس برسد.

ربیعی اظهار داشت: به نظرمی رسد در امسال سالی پر زایش برای گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظتی دشت ناز ساری باشد و افزایش تکثیر و پرورش گوزن زرد در این مرکز می تواند رونق سایر سایت های وابسته در سطح کشور را به دنبال داشته باشد.

به گفته وی همساله تعدادی از نوزادهای گوزن زرد ایرانی از منطقه حفاظتی دشت ناز به 10 سایت فعال این گونه ها در معرض انقراض اهداء می گردد.

***تهدید نوزادها از سوی گربه جنگلی

رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست مازندران مهمترین تهدید برای رشد نوزاد گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظتی دشت ناز ساری را وجود گربه جنگلی و شغال در این منطقه اعلام نمود.

ربیعی اضافه نمود: در سال گذشته تمام نوزاد های گوزن زرد ایرانی طعمه این شکارچیان بی رحم قرار گرفتند و دست محیط زیست از این گونه های در حال انقراض کوتاه ماند.

وی اضافه نمود: درامسال برای جلوگیری از تکرار تجربه تلخ سال گذشته، مراقبت های ویژه شبانه روزی از گوزن ماده باردار انجام شد و نتیجه آن هم متولد شدن پنج نوزاد سالم گوزن زرد بود.

ربیعی اظهار داشت: گوزن های ماده نسبت به نوزادشان حساس هستند به طوری که به محض دست زدن به ان ، مادر از شیردادنشان امتناع می نماید و با این فرایند مراقبت های ما باید دور را دور باشد.

منطقه حفاظتی دشت ناز ساری به مساحت 55 هکتار از حدود چهار دهه پیش تاکنون به عنوان مرکز تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از گونه های در حال انقراض فعال است و هم اکنون در این مرکز 35 گوزن زرد ایرانی نر و ماده نگهداری می شوند.

براساس آمار تاکنون از این مرکز بیش از 400 گوزن زرد ایرانی به 10 سایت نگهداری این گونه های در معرض انقراض اهداء شده است.

گوزن زرد، بدنی زرد مایل به قرمز با خال های سفید دارد، عمر متوسط آن 20 سال و غذای اصلی آن ذرت، جو و بلوط است.

این گونه پستاندار گروهی زندگی می نمایند و در فاصله نیمه شب تا سحر بیشترین فعالیت را دارند. نوزاد آنها بلافاصله پس از تولد می تواند راه برود.

6982/1899

منبع: ایرنا

به "برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید