نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران

به گزارش گلچینی از بهترین ها، نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس روز یکشنبه توسط وزیر خارجه سوئیس در تهران افتتاح شد.

نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران

به گزارش گروه سیاسی گلچینی از بهترین ها، ایگنازیو کاسیس وزیر خارجه سوئیس که برای ملاقات سه روزه به جمهوری اسلامی ایران سفر نموده دیروز یکشنبه 16 شهریور ماه 99 با حضور در کاخ نگارستان تهران نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس را افتتاح کرد.

در این مراسم ابتدا نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران ضمن خوشامدگویی به وزیر خارجه سوئیس و هیأت همراه، به سوابق همکاری و مبادلات دانشگاه تهران با دانشگاه ها و مراکز علمی و فرهنگی سوئیس در سال های اخیر اشاره و آمادگی دانشگاه تهران را برای توسعه روابط علمی دو کشور گفت.

سپس ایگنازیو گاسیس وزیر خارجه سوئیس هم با اشاره به بازدید از شهر های اصفهان و تهران و تاریخ غنی و افتخارآمیز ایران گفت: این نمایشگاه به دوستی بین ایران و سوئیس گواهی می دهد، ایران توسط دارایی های تاریخی محاصره شده است. روابط محبت آمیز و تجاری سال ها قبل از روابط سیاسی ایجاد شد و دوستی و تجارت دو شاخصه ای است که در همه این سال ها در روابط ما برقرار و محکم بوده است.

وزیر خارجه سوئیس با تاکید بر تاثیر دیپلماسی و مصاحبه در ارتقای روابط کشور ها گفت: دیپلمات ها پل هایی برای اعتماد و مفاهمه می سازند؛ خاصیتی که طی یک صد سال گذشته در روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس مدام تکرار شده است. هدف ما همواره این بوده که منافع هر دو طرف را تقویت کنیم. طی 40 سال، ما خدمات کنسولی را حفظ نموده و پیغام ها را به سرعت و به طور قابل اعتماد منتقل نموده ایم. این اعتماد به ما توانایی می دهد تا بتوانیم در شرایط بحرانی به هم تکیه کنیم.

وی اضافه کرد: آموزش، فرهنگ، مساعی جمیله، امداد در بلایا و حقوق بشر؛ این پنج ستون روابط صد ساله ما، نمی توانند بدون گفتمان مستمر به حیات خود ادامه دهد.

در ادامه این مراسم سید محمدکاظم سجاد پور معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه با اشاره به وجود پنجاه میلیون سند تاریخی در مرکز اسناد وزارت امور خارجه کشورمان گفت: آنالیز اسناد تاریخی روابط ایران و سوئیس نشان دهنده سه شاخصه علاقه و جذابیت دو ملت نسبت به هم در زمینه های متنوع مانند آموزش، هنر، موسیقی و دیپلماسی است، نه تنها دیپلماسی تئوریک، بلکه دیپلماسی عملی سوئیس مانند بی طرفی و ایده های انسانی نیز برای ایران جذاب بوده است، هر چند ایران مانند سوئیس طی دو جنگ جهانی اعلام بی طرفی کرد، اما از جانب قدرت های عظیم این بی طرفی رعایت نشد.

وی گفت: میانجیگری و پل سازی در ابعاد مختلف شاخصه دوم روابط دو کشور است. سوئیس نه تنها در صنعت پل سازی بلکه در پل سازی دیپلماتیک با ایران همکاری داشت و پل بین ایران و آلمان برای نجات ایرانیان ساکن در زمان اشغال فرانسه بود.

سجادپور اضافه کرد: سومین شاخصه روابط دو کشور همکاری در موضوعات مختلف امور اجتماعی، سیاسی، مالی، فرهنگی، و یاری های انسانمحبت آمیز است و امیدواریم این روابط چند بعدی هر چه گسترده تر، عمیق تر و محبت آمیز تر ادامه یابد.

گفتنی است نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس که اسناد و عکس های روابط سیاسی مالی و فرهنگی بین دو کشور را طی یک قرن گذشته در معرض بازدید علاقه مندان گذاشته، با مشارکت مرکز اسناد وزارت امور خارجه، دانشگاه تهران و سفارت سوئیس در تهران برگزار شده است.

در این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران و جمعی از شخصیت های علمی، هنری، فرهنگی، ورزشی حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه یکصد سال روابط دیپلماتیک ایران و سوئیس در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید