احتمال خروج 4 هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی

به گزارش گلچینی از بهترین ها، روزنامه چوسان ایلبو امروز (پنجشنبه) از احتمال خروج چهار هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی خبر داد.

احتمال خروج 4 هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی

این روزنامه متعلق به کره جنوبی در گزارشی نوشت، در صورتیکه کره جنوبی مشارکت بیشتری در خصوص هزینه های حضور نیروهای آمریکایی در این کشور شرق آسیا نداشته باشد، واشنگتن موضوع خروج چهار هزار نظامی خود از کره جنوبی را بررسی می کند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا اخیراً در خصوص تأمین هزینه نظامیان آمریکایی در کره جنوبی شرح داد: کره جنوبی می تواند و باید سهم بیشتری از هزینه های میزبانی این کشور از نظامیان آمریکایی در خاک خود را بپردازد.

روز سه شنبه هفته جاری، مذاکرات آمریکا و کره جنوبی درباره تامین هزینه های استقرار نظامیان آمریکایی در این کشور به دلیل خروج مذاکره کنندگان آمریکایی از اتاق مذاکرات، نصفه و نیمه پایان یافت.

طبق گزارش رویترز، آمریکا از کره جنوبی خواسته تا سالانه پنج میلیارد دلار برای همکاری نظامی و تأمین هزینه های نیروهای آمریکایی در این کشور تخصیص دهد که در مقایسه با سال گذشته میلادی، پنج برابر افزایش داشته است.

با اینحال هیچ یک از طرفین رقم مذکور را تأیید نکرده اند اما دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفته است که حضور نظامی آمریکا در داخل و اطراف کره جنوبی،نیازمند بودجه پنج میلیارد دلاری است.

یک منبع دیپلماتیک در واشنگتن که در جریان مذاکرات دو کشور آمریکا و کره جنوبی واقع شده است، به روزنامه چوسان ایلبو گفت: فهمیدم که آمریکا در حال آماده شدن برای خارج کردن یک تیپ از نظامیان در صورتی است که مذاکرات با کره جنوبی آنطور که رئیس جمهور ترامپ می خواهد، پیش نرود.

به طور معمول، یک تیپ از نظامیان آمریکایی شامل سه الی چهار هزار نیرو می شود. حدود 28 هزار و 500 نظامی آمریکایی در حال حاضر در کره جنوبی مستقر هستند.

از زمان پایان جنگ کره در سال 1953، کره جنوبی میزبان این تعداد نظامیان آمریکایی است. مردم کره جنوبی بارها در اعتراض به حضور نظامیان آمریکایی که باعث ایجاد مسائل زیادی در این کشور شده اند تظاهرات کرده و خواستار خروج ارتش آمریکا از این کشور هستند.

طبق گزارش رویترز، با اینحال، مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا در خصوص هرگونه طرح خروج چهار هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی در صورت شکست مذاکرات واشنگتن-سئول در خصوص تأمین هزینه های همکاری نظامی با آمریکا ابراز بی اطلاعی کرد.

وی در گفت وگو با گلچینی از بهترین ها در حین سفر به ویتنام گفت: ما همپیمانان خود را در این خصوص تهدید نمی کنیم. این یک مذاکره است.

وزیر دفاع آمریکا همچنین دامه داد که گزارش روزنامه چوسان ایلبو، موضع رسمی دولت آمریکا نیست.

طبق قوانین آمریکا، حضور نظامی ایالات متحده در کره جنوبی نباید به زیر از 22 هزار نیرو کاهش یابد مگرآنکه وزیر دفاع این کشور، دلیل قانع کننده ای را برای کاهش بیشتر به کنگره ارائه دهد.

کاخ سفید تاکنون به درخواست رویترز برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخ نداده است.

منبع: انتخاب

به "احتمال خروج 4 هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال خروج 4 هزار نظامی آمریکایی از کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید