ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آکنه در بزرگسالان

به گزارش گلچینی از بهترین ها، به گفته محققان، تغذیه مناسب مولفه مهم درمان بیماری آکنه است.

ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آکنه در بزرگسالان

به گزارش گلچینی از بهترین ها به نقل از خبرنگار مهر، مطالعه بیش از 24 هزار فرد بزرگسال فرانسوی نشان می دهد خوراک شیرین و چرب بخصوص شیرشکلات، نوشیدنی های شیرین، محصولات لبنی و غذاهای چرب و شیرین، همگی احتمال بروز جوش صورت را افزایش می دهد.

دکتر امیلی اسبیدیان، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان موندور فرانسه، در این باره می گوید: یافته ها از این فرضیه دفاع می نماید که رژیم غذایی غربی که مملو از محصولات حیوانی و غذاهای چرب و قندی است، با بروز آکنه در بزرگسالی مرتبط است.

به گفته محققان، یکی از دلایل بروز آکنه ناشی از رژیم غذایی مملو از قند ایجاد تغییر در پویایی عادی هورمون های فرد است. این رژیم غذایی پرقند می توانند موجب افزایش انسولین شده و بر سایر هورمون ها تأثیر گذارد که منجر به بروز آکنه می گردد.

برای جوش جوش نزنیم

در مطالعه جدید، به آنالیز افراد بزرگسال پرداخته شد و فقط جوانان زیر 18 سال مورد آنالیز قرار نگرفتند. این مطالعه خیلی دقیق بود. هزاران شرکت کننده فرانسوی گزارش 24 ساعته رژیم غذایی شأن را در طول یک دوره دو هفته ای ارائه کردند.

نتیجه نشان داد بعضی مواد خوراکی نظیر لبنیات، مواد خوراکی چرب و شیرین، از محرک های احتمالی آکنه هستند.

البته مقدار مصرف هم بسیار مهم است. به عنوان مثال، نوشیدن روزانه یک لیوان شیر احتمال آکنه را تا 12 درصد و نوشیدن یک نوشیدنی قندی نظیر نوشابه گازدار این ریسک را تا 18 درصد افزایش می دهد.

اما نوشیدن 5 لیوان نوشابه قندی یا شیر در روز به تریتب این احتمال را دو برابر یا 76 درصد افزایش می دهد.

همچنین یک وعده غذایی چرب نظیر برگرها یا شیرینی یعنی کوکی و دونات، احتمال آکنه را تا 54 درصد افزایش می دهد. نوشیدن شیرشکلات هم با افزایش 28 درصدی ریسک بروز آکنه مرتبط است.

یافته ها نشان داد مصرف غذاهای سالم تر نظیر سبزیجات، ماهی، و غذاهای گیاهی، با کاهش بروز آکنه در بزرگسالان مرتبط است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آکنه در بزرگسالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آکنه در بزرگسالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید