اگر در دربی VAR بود چه اتفاقی می افتاد؟

به گزارش گلچینی از بهترین ها، دربی نودوششم تهران با برتری استقلال مقابل پرسپولیس در ضربات پنالتی به خاتمه رسید. این دیدار که در مرحله یک چهارم نهایی رقابت های جام حذفی برگزار شد، رأی به صعود استقلال به مرحله نیمه نهایی داد تا تیم آبی پوش تهرانی در جام حذفی، از لحاظ نتیجه گیری، بهتر از پرسپولیس عمل کرده باشد.

اگر در دربی VAR بود چه اتفاقی می افتاد؟

در واقع بازی اخیر تیم های استقلال و پرسپولیس پنجمین دیداری بود که دو تیم مرکز در جام حذفی برگزار می کردند. پیش از آن هر دو تیم دو برد داشتند که رجحان تازه استقلال، تعداد برد های این تیم برابر رقیب سنتی در جام حذفی را به عدد سه رساند.

پیروزی استقلال برابر پرسپولیس در آخرین تقابل در شرایطی به دست آمد که نیاز به وجود سیستم کمک داور ویدئویی یا همان VAR به شدت احساس شد. پرسپولیسی ها روی چند صحنه از بازی اعتراض داشتند که به نظر می رسید اگر سیستم VAR می بود، آن وقت شرایط به سود این تیم تغییر می کرد.

البته قبل از رسیدگی به ادعای پرسپولیسی ها ابتدا باید به هفته بیست و سوم لیگ برتر برگشت؛ جایی که پرسپولیس با یک گل از سد استقلال در آن هفته گذشت و تقریبا امید فرهاد مجیدی و تیمش را برای رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر نقش بر آب کرد. حال، اگر در آن بازی هم VAR وجود داشت، شرایط می توانست تغییر کند و الان شرایط استقلال در جدول رده بندی لیگ برتر به مراتب می توانست بهتر باشد.

قبل از ورود به جزئیات باید به این مورد اشاره کرد که این مطلب برحسب احتمالات نوشته شده؛ وگرنه شاید حتی با وجود VAR هم باز تغییری در نتیجه نهایی بازی رخ نمی داد. با این حال باید این مورد را هم در نظر گرفت که شاید اگر VAR در دربی بود، سرنوشت دو تیم پرسپولیس و استقلال متفاوت می شد.

ابتدا باید به دربی برگشت لیگ برتر رجوع کرد؛ جایی که در دقایق نخست بازی، وحید امیری، مدافع پرسپولیس، با بی احتیاطی باعث سرنگونی مهدی قایدی در محوطه جریمه خودی شد. داور از کنار آن صحنه عبور کرد؛ ولی صحنه آهسته به وضوح نشان می داد خطای پنالتی رخ داده است. اگر VAR وجود داشت، استقلال صاحب یک ضربه پنالتی می شد و از حریفش پیش می افتاد. طبیعی بود که در صورت چنین اتفاقی استقلال ابتکار عمل را به دست می گرفت و چه بسا می توانست از سد پرسپولیس عبور کند. اگر استقلال برنده آن بازی می شد، الان شرایط جدول رده بندی به گونه ای می شد که مثلا پرسپولیس با 55 امتیاز در رده دوم قرار می گرفت و استقلال با 53 امتیاز در تعقیبش بود. طبیعتا تیم فرهاد مجیدی در صورت وقوع همه آن احتمالات هنوز در فاصله سه هفته مانده به سرانجام لیگ برتر، شانس زیادی برای قهرمانی داشت.

اگر در دربی لیگ برتر، استقلالی ها متضرر شده اند، به نظر می رسد در دربی جام حذفی این پرسپولیس است که متضرر شده است؛ پرسپولیسی ها ادعا می کنند خطای ارسلان مطهری روی مدافعشان که در دقیقه 11 اجرا شده، کارت قرمز داشته است. در واقع اعتقادشان این است که اگر VAR بود، بازیکن استقلال اخراج می شد؛ اما مهم تر از آن اتفاقاتی است که در هنگام زدن ضربه پنالتی رخ داد. پرسپولیسی ها در حالی دو پنالتی را هدر دادند که روی هر دو صحنه، دروازه بان استقلال جلوتر از خط دروازه آمده بود و باید پنالتی ها تکرار می شد. اتفاقی که از دید داور مسابقه پنهان ماند. حالا اگر VAR بود، به نظر می رسید این پرسپولیس باشد که تیم صعود کننده به نیمه نهایی لقب می گرفت و می توانست شانس قهرمانی در دو جام را داشته باشد.

پرواضح است که اشتباه داوری امری اجتناب ناپذیر است؛ ولی واقعیت این است که وجود VAR هم در فوتبال ایران، اجتناب ناپذیر شده است!

منبع: فرارو

به "اگر در دربی VAR بود چه اتفاقی می افتاد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در دربی VAR بود چه اتفاقی می افتاد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید