ثبت سفارش ها استانی شد، حمایت از قطعه سازان صنعت خودرو

معاون امور صنایع وزارت صمت گفت: ثبت سفارش ها از این به بعد در خود استان ها انجام می گردد که امیدواریم این کار زمینه تقویت فراوری بومی و استانی را فراهم کند.

ثبت سفارش ها استانی شد، حمایت از قطعه سازان صنعت خودرو

به گزارش خبرنگاران، فرشاد مقیمی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع فراوری در اردبیل اظهار کرد: با افزایش اختیارات استان ها در حقیقت حمایت از فراوری و اشتغال به شکل عملی انجام می گردد به طوری که ما برای 25 قلم کالای اساسی که مواد کائوچو و سلولزی نیز در بین آنها واقع شده است پرداخت ارز دولتی و واردات به اندازه مورد احتیاج در دستور کار وزارت صمت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه هیچ واحد فراوریی خارج از ظرفیت فراوری مواد اولیه دریافت نمی کند، اظهار داشت: مبنای ما به ویژه در تامین مواد اولیه کارخانجات پتروشیمی رقم قید شده در پروانه بهره برداری است و به هیچ وجه خارج از پروانه بهره برداری مواد اولیه ای به این کارخانه ها اختصاص نمی یابد.

معاون امور صنایع وزارت صمت از ثبت سفارش به شکل استانی به همراه واردات محصولات و کالاها بدون محدودیت های خاص اطلاع داد و گفت: ما قرار است دوشنبه هفته آینده نشستی را با مسئولان گمرک داشته باشیم که امیدواریم صنعتگران و فراورینمایندگان مسائل خود را به وزارت صمت انعکاس دهند تا ما بتوانیم در این نشست موانع و مسائل پیش رو را رفع کنیم.

مقیمی بیان نمود: ما در کنار حمایت از فراوری محصولات باارزش اضافه کرده بالاتر از صنایع قطعه سازی و وابسته به خودرو نیز حمایت می کنیم به طوری که نمایشگاهی را نیز از 18 تا 21 دی ماه با محوریت عرضه قطعات خودرو برگزار خواهیم کرد تا فراورینمایندگان داخلی براساس احتیاج داخلی خودروسازان بتوانند محصولات آنها را تامین نمایند.

وی رویکرد وزارت صمت را تعمیق فراوری محصولات به شکل داخلی به ویژه حمایت از فراوری قطعات صنعت خودرو بیان کرد و اضافه کرد: ما در صنعت خودرو به سمت خوداتکایی و استفاده از توان داخلی حرکت می کنیم و در این راستا از فراوری لاستیک و سایر قطعات خودرو حمایت می کنیم که در این زمینه خوشحال هستیم که در استان اردبیل نیز یکی از واحدها فراوری قطعات هایلوکس را انجام می دهد.

معاون امور صنایع وزارت صمت ادامه داد: ما به جای واردات با هدف کاهش قیمت تمام شده خودرو سعی می کنیم محصول نهایی را با فراوری داخل به قیمت پائین تر عرضه کنیم که در این زمینه قطعه سازان باید در حمایت از فراوری ملی کوشش مضاعفی انجام داده و در نقطه مقابل اهالی صنعت خودرو نیز مطالبات فراورینمایندگان را پرداخت نمایند.

مقیمی از تخصیص منابع مورد احتیاج برای تامین مواد اولیه کارخانه آرتاویل تایر اردبیل و همچنین حمایت از صنعت قطعه سازی خودرو، لوازم خانگی و نساجی و پوشاک اطلاع داد و اظهار کرد: طرح توسعه پوشاک و نساجی در اردبیل تهیه شده و ما در حد وسع و توان سعی می کنیم این طرح را عملیاتی و اجرایی کنیم.

وی همچنین با اشاره به همکاری شهرک های صنعتی برای تامین زمین مورد احتیاج به قیمت مناسب برای صاحبان حوزه صنعت و فراوریات این بخش، توضیح داد: دولت حتی تا 50 درصد هزینه های استقرار سرمایه گذاران را با تامین زیرساخت های مورداحتیاج در شهرک های صنعتی فراهم می آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ثبت سفارش ها استانی شد، حمایت از قطعه سازان صنعت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت سفارش ها استانی شد، حمایت از قطعه سازان صنعت خودرو"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید