2 راهکار یک عضو کمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو

به گزارش گلچینی از بهترین ها، یک عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در شرایط تحریم صنایعی باید مورد حمایت قرار بگیرند که کمترین وابستگی ارزی را دارند و می توانند احتیاج خود به مواد اولیه و تجهیزات و ابزارآلات فراوری را از منابع داخلی تامین نمایند.

2 راهکار یک عضو کمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو

عبدالله رضیان در گفت وگو با گلچینی از بهترین ها، با اشاره به تشدید تحریم ها و عدم تمدید معافیت های نفتی آمریکا درباره تاثیر این موضوع بر بخش فراوری و صنایع کشور، گفت: وابستگی ارزیِ بخش بزرگی از فراوریکنندگان و واردکنندگان کشور پاشنه آشیل اقتصاد کشور است در حالی که برای رونق فراوری و صنعت باید شرایطی به وجود آورد که تکیه گاه واحدهای فراوریی، وابستگی به ارز نباشد.

این عضو فراکسیون مستقلین مجلس تاکید نمود: متاسفانه فراوریکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان وابستگی شدیدی به فناوری ها، تجهیزات، مواد اولیه و لوازم و تجهیزات خارجی دارند و به همین دلیل است که با تشدید تحریم های آمریکا با چالش ها و مسائل عدیده ای در فراوری محصول نهایی و تامین احتیاج بازار داخلی روبرو هستند.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس به موقعیت حساس و تاثیرگذار فراوریکنندگانی که به فناوری، مواد اولیه و لوازم مصرفی خارجی وابسته نیستند، اشاره نمود و گفت: واحدهای فراوریی نظیر صنایع خودروسازی کشور این توان را دارند که از نظر تکنولوژیکی و مواد اولیه از وابستگی به خارج بی احتیاج شوند. این واحدهای اقتصادی به دلیل امتیازات ویژه و سهم انحصاری که از بازار مصرف خودرو دارند، مشکل تامین نقدینگی و فروش محصول هم ندارند، مشتریان این شرکت ها نیز مجبور به خرید خودرو با هر کیفیت و وضعیتی هستند. در شرایط تحریم چاره ای جز این وجود ندارد.

این عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تشریح راهکارهایش برای توقف نابسامانی های قیمتی در بازار خودرو، گفت: به نظر بنده برای باز شدن قفل فضای بازار خودرو دو راه چاره وجود دارد، یا باید با باز کردن درهای واردات کشور فضای رقابتی را بار دیگر در صنعت خودروسازی کشور به وجود آوریم که البته ارزبری بسیار زیادی دارد و یا اجازه کنترل بازار خودرو از دلال ها و واسطه گران اقتصادی سلب گردد.

رضیان متذکر شد: به دلیل رانتهای اقتصادی ناشی از قیمت گذاری خودرو بر اساس پنج درصد بازار و تشدید نابسامانی ها در قیمت و در بازار خودرو باید به وسیله سیاست های سخت قضایی با دلالان و وابسته ها برخورد قاطع و بدون اغماض گردد تا فضای به شدت نابسامان بازار خودرو از این حالت خارج گردد.

وی تاکید نمود: تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور برای جلوگیری از استمرار نابسامانی های قیمتی به ویژه در بازار خودرو هر چه زودتر اجرای سیاست های قضایی را در دستور کار قرار دهند در غیر این صورت بیم تشدید بحران های ناشی از کاهش قدرت خرید مردم کار را به جایی سوق خواهد داد که مهار این شرایط آسان نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "2 راهکار یک عضو کمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 راهکار یک عضو کمیسیون صنایع برای بازشدن قفل فضای بازار خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید