جاذبه گردشگری زیبا و بکر شیطان کوه

به گزارش گلچینی از بهترین ها، شیطان کوه، کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان ایران. در گذشته به این منطقه شاه نشین کوه می گفتند

جاذبه گردشگری زیبا و بکر شیطان کوه

جاذبه گردشگری شیطان کوه

لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه های گردشگری فراوان در استان گیلان است که در شمال دیلمان قرار گرفته است. منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می گردد. این شهر در یک ناحیه کوهپایه ای قرار گرفته است.

لاهیجان پوشیده از بوته های چای و بوی خوش بهار نارنج است که هر مسافر و حتی رهگذری را مست و شیدا می نماید. همین طور این شهر با قدمتی 800 ساله پر از زیبایی های طبیعی و تاریخی است که تمام این زیبایی ها مسافران زیادی را به سمت خود می کشانند.

شیطان کوه، کوهی است در شرق شهر لاهیجان و در استان گیلان ایران. در گذشته به این منطقه شاه نشین کوه می گفتند آبشار شیطان کوه لاهیجان در موقعیت جغرافیایی E500105 N371215 در استان گیلان واقع است.

جاذبه گردشگری شیطان کوه

اصلا لاهیجان را فقط از شیطان کوه باید به نظاره بنشینی . از فراز این کوه بر سقف های شیروانی خانه ها که خیره شوی ، لطافت روح شهری را که همدش باران است را می فهمی . شیطان کوه ، مقصدی جذاب و زیبا برای گردشگران شمال کشورمان است .

آبشار روانی که از راستاکوه فرود می آید و استخری که از بام سبز لاهیجان نظاره گر آن خواهید بود بر محبوبیت آن افزوده است .

تله کابین لاهیجان هم در محوطه شیطان کوه واقع شده است و شما می توانید از آن شهر سبز لاهیجان را از نمای دیگری ببینید .

اگر به شرق لاهیجان نگاه کنید ، شیطان کوه را می توانید ببینید . این کوه زیبا 60 متر ارتفاع دارد و در امتداد سلسله جبال البرز واقع شده است ، از پایین تا بالای این کوه سبز است و این هم حتما تحفه لاهیجان برای آن است که هم رنگ با شهر آبا و اجدادی اش شده .

آبشار شیطان کوه

از آن جایی که شیطان کوه در منطقه ای شهری واقع شده است ، همیشه به عنوان جاذبه ای زیبا به شمار می رود . این محوطه کوهستانی در قدیم به شاه نشین معروف بوده و در واقع محلی برای جمع آوری آب مورد احتیاج آبیاری مزارع بوده است.

برکه ای که 200 متر عرض و 70 متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده می شد. امروز برکه به دریاچه ای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیره ای وجود دارد در حال حاضر این استخر آب وسعت زیادی پیدانموده است و درست وسطش بنایی تاریخی هم دیده می گردد. این منطقه به دلیل وجود تله کابین، شهربازی، رستوران و امکانات دیگر تفریحی یکی از مهم ترین مراکز گردشی این منطقه است.در دل شیطان کوه آبشاری مصنوعی ایجاد شده که آب آن از همین دریاچه که به استخر لا هیجان معروف است، تأمین می گردد.

آبشار شیطان کوه

آبشار زیبا و دیدنی شیطان کوه از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می گردد. این آبشاراز طریق پمپاژ آب از استخر تغذیه شده و حوضچه هایی برای تخلیه و حرکت آب در پایین آن احداث شده است. در کنار این آبشار یک راه پلکانی تا قله کوه وجود دارد که گردشگران با پشت سر گذاشتن بیش از 750 پله که از کنار آبشار و پای کوه شروع شده و از داخل درختان سر سبز می گذرد به قله کوه و بام سبز می رسند.

استخر شیطان کوه

در پای شیطان کوه استخری عظیم به وسعت 17 هکتار وجود دارد که به دستور شاه عباس احداث شده است . طول حاشیه استخر دو کیلومتر است که در کنار بلواری زیبا واقع شده است . استخر دارای جزیره ای زیباست که توسط یک پل به حاشیه جنوبی آن متصل شده است .

بام سبز

در راستا بالای شیطان کوه، فضای باصفایی وجود دارد که به بام سبز لاهیجان مشهور است. این محوطه سبز و زیبا از طریق گذرگاهی به قسمت جنوبی پای کوه منتهی می گردد. از بام سبز حدود هزار پله سیمانی تا پای کوه تعبیه شده که یکی از راستاهای منتهی به بام سبز است. آبشاری زیبا و دیدنی از بدنه کوه به طرف پای کوه سرازیر می گردد. این راستا را می توانید هم پیاده و هم با ماشین طی کنید اما توصیه ما این است که فرصت تماشای سرسبزی بام را از دست ندهید و پیاده راهی این راستا شوید.

در بام سبز و اطراف تله کابین لا هیجان فضای بسیار عظیمی برای کوهنوردی و پیاده روی مورد استفاده قرار می گیرد. برای رفتن به ایستگاه دوم تله کابین هنگامی که داخل کابین بنشینید اگر زیر پای خود را نگاه کنید، جنگل ها و باغات چای و شیروانی و سقف خانه ها را می بینید که خیلی آرام از بالای آنها رد می شوید.

اگر به شهر نگاه کنیم مقبره کاشف السلطنه و کمی آن طرف تر دانشگاه آزاد لاهیجان دیده می گردد. آپارتمان ها و خانه های ویلایی و از همه مهم تر گنبد طلایی با دو گلدسته نورانی امامزاده آقا سیدحسین(ع) که به طرز دقیقی در وسط شهر قرار گرفته است.

بام سبز همچون نگینی در شیطان کوه لاهیجان می درخشد

در سال های اخیر با طراحی شهرداری لاهیجان، فضایی در بالای شیطان کوه ایجاد شده که به دلیل مشرف بودن به شهر به نام بام سبز شناخته می گردد.

این محوطه سبز و زیبا از طریق گذرگاهی از ورودی کوه و میان درختان به آبشار شیطان کوه متصل می گردد. مجموعه بام سبز به دلیل جذابیت و منتهی شدن به مجموعه ارتفاعات مشرف به شهر و باغات چای، تعداد زیادی از دوستداران طبیعت را به خود جذب نموده است. تماشای روزها و شب های لاهیجان از فراز بام سبز، از دیگر جاذبه های این مجموعه تفریحی است.

تله کابین زیبای لاهیجان نقش موثری در توسعه گردشگری گیلان دارد

تله کابین لاهیجان از دیگر جاذبه های تفریحی است. طول این تله کابین یک هزار و 550 متر است که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می نماید.

این تله کابین دو ایستگاه و پنج دکل و 350 متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه های تله کابین در نظر گرفته شده است.

جاذبه های زیبای ایران - شیطان کوه

نامگذاری شیطان کوه

در گذشته این منطقه به شاه نشین کوه معروف بوده و عده ای معتقدند که نام شیطان کوه، شکل تغییر یافته شاه نشین کوه می باشد. اما در این باره نمی توان با قطعیت نظر داد. با این حال، نام شیطان کوه امروزه آن چنان جا افتاده است که نه تنها ساکنین لاهیجان، بلکه همه ایرانیها با این نام آشنا می باشند.

این نام امروز در حدی جا افتاده است که در نزدیکی منطقه شیطان کوه بیشتر واحدهای صنفی از طباخی گرفته تا سلمانی نامشان را از لفظ شیطان برگرفته اند.

عده ای نیز میگویند:

علت نام گذاری شیطان کوه ربطی به خرافه پرستی یا ایضا شیطان پرستی ندارد. طبیعت این کوه به گونه ای هست که وقتی از بالا به پایین نگاه می کنید احساس خواهید کرد به راحتی با دویدن به دامنه میرسید اما نتیجه چیزی جز سقوط نخواهد بود و در باور قدمای محلی در اینجا شیطان چشم فرد را اغفال میکند!...

منبع: نمناک

به "جاذبه گردشگری زیبا و بکر شیطان کوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه گردشگری زیبا و بکر شیطان کوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید