راه حل نجات اقتصاد از معاملات حواله ای

حیدر مستخدمین حسینی در مصاحبه با خبرنگاران، به اهمیت نقش بورس کالای ایران در اقتصاد طی 11 سال گذشته اشاره نمود و گفت: برای فرآیند توسعه اقتصادی هر کشوری الزاماتی وجود دارد که یکی از این الزامات داشتن یک بازار سرمایه قوی است و آنچه بازار سرمایه را شکل می دهد، اعم از بورس اوراق بهادار و بورس های کالایی است.

راه حل نجات اقتصاد از معاملات حواله ای

این اقتصاددان اضافه کرد: ما در اقتصاد کشورمان طی 4 دهه گذشته، دستخوش تغییرات رو به جلویی بوده ایم به طوریکه وضعیت اقتصادی و رشد فراوری در بخش های صنعتی و معدنی، کشاورزی و پتروشمی شرایط را بگونه ای ترسیم کرد که مسئولان اقتصادی و دولت به سمت و سوی بهره گیری از ظرفیت بورس های مختلف و در راس آن بورس های کالایی قدم بردارند و در راس آن بورس فلزات را راه اندازی کردند.

وی گفت: مجموعه عوامل در آن موقع باعث شد تا دولت و مجلس تفکر استفاده از مکانیسم بازار و سوق به شفافیت در بازار کالا را پیگیری نمایند که از اصلی ترین این عوامل می توان به دوران سازندگی در حوزه های مختلف و ناکارآمدی معاملات حواله ای و فساد آور و به اندازه نبودن میزان فراوری و عرضه برخی محصولات به ویژه فلزات اشاره نمود.

راه اندازی بورس کالا با حمایت قوای سه گانه

به گفته مستخدمین حسینی، به دلیل مسائل معاملات حواله ای و فسادهای گسترده ای که در این شیوه وجود داشت، مواد اولیه برای رسیدن به دست فراورینماینده و مصرف نماینده نهایی بین افراد مختلفی می چرخید و قیمت ها به طرز عجیبی افزایش می یافت.

این کارشناس ارشد مسائل اقتصادی مطرح کرد: شکل گیری فسادهای عظیم در آن موقع باعث شد تا لزوم شکل گیری یک بازار شفاف و قانونی در ذهنیت قوای سه گانه ایجاد گردد و با وجود مقاومت های قدرتمند عده ای که از نبود شفافیت مبادلات کالاها سود می بردند، اما وفاق ملی و عزم جدی قوا به خصوص دولت و مجلس به همراه فعالان بازار فلزات باعث شد تا بورس فلزات تهران شکل بگیرد.

وی گفت: نتایج راه اندازی بورس فلزات در ایجاد معاملاتی عادلانه و شفاف و حمایت از فراورینمایندگان به حدی بود که بورس کشاورزی نیز راه اندازی شد و در پی تکمیل قوانین و با ادغام بورس فلزات و کشاورزی، بورس کالای ایران تاسیس شد.

لزوم مدیریت واحد برای کالاهای صادراتی

این اقتصاددان گفت: با وجود عمر 11 ساله بورس کالا، اما این بورس در ابتدای راه فعالیت های گسترده خود در اقتصاد ایران قرار گرفته است و بدون شک در سال های آینده علاوه بر فعالیت های کنونی، شاهد توسعه نقش بورس کالا در پوشش ریسک بازارها، توسعه ابزارهای مالی نوین و استقبال فعالان صنایع این ابزارها، صادرات و مدیریت واحد بازار کالاهای صادراتی از سوی این بورس و تاثیرگذاری بر قیمت های منطقه ای خواهیم بود.

به گفته مستخدمین حسینی، بورس کالا یک نهاد ملی است و می تواند بهترین بستر برای ایجاد مدیریت واحد برای نفوذ محصولات صادراتی ایران در بازارهای جهانی باشد. پسته، زعفران، فرش، قیر و چندین و چند محصول صادراتی کشور به دلیل نداشتن مدیریت واحد و حضورهای پراکنده ما در نمایشگاه های بین المللی نتوانسته به خوبی در بازارهای جهانی ایفای نقش نمایند.

وی به بازار محصولات کشاورزی اشاره نمود و گفت: در بازار کالاها به خصوص محصولات کشاورزی، هر ساله شاهد آن هستیم که با افزایش فراوری و عرضه یک محصول، قیمت کاهش می یابد و کشاورز برای سال بعد نیز رغبتی برای فراوری آن محصول ندارد. در شرایطی که سال بعد قیمت همان محصول افزایش می یابد و این چرخه در نهایت به زیان کشاورز تمام می گردد؛ از این رو ابزارهای پوشش ریسک بورس کالا از جمله قراردادهای آتی بهترین مکانیسم برای حمایت از کشاورزان است که راهی جز استفاده از این ابزارهای مالی برای توسعه بازارهای مختلف نداریم.

مستخدمین حسینی در سرانجام تاکید نمود: بورس کالا نشان دهنده فعالیت های شفاف در اقتصاد است و هر چه شمار فراورینمایندگان و محصولات در این بازار بیشتر گردد، به طور مستقیم اقتصاد شفاف تری خواهیم داشت؛ در این بین موانع بر سر راه شفافیت در اقتصاد ایران همواره وجود داشته اما تاکید می کنم که اقتصاد برای گذر از چهره سنتی و شیوه های قدیمی قیمت گذاری، راهی به جز ارتقای شفافیت و بهره گیری از بازاری همچون بورس کالا و مهیا کردن زمینه رشد شتابان ابزارهای این بورس ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "راه حل نجات اقتصاد از معاملات حواله ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل نجات اقتصاد از معاملات حواله ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید