قانونگذاران به ترزا می مهلت دادند؛ اروپا مخالفت کرد

ترزا می مهلت یافته تا لایحه را اصلاح کند، اما اروپا صراحتا اعلام کرده امکان تغییر وجود ندارد.

قانونگذاران به ترزا می مهلت دادند؛ اروپا مخالفت کرد

پس از آنکه قانون گذاران انگلیس با تصویب لایحه ای به ترزا می مأموریت دادند تا بخش هایی از توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را اصلاح کند، مقام های اروپایی با رد امکان تغییر در این سند، چشم انداز برگزیت بی توافق را تقویت می کنند.

به گزارش ایرنا، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا عصر چهارشنبه شرح داد که توافقنامه به دست آمده تنها و بهترین توافق ممکن است و رأی کنندگان مجلس، تنها خطر خروج بی توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را افزایش می دهد.

دو هفته پس ازآنکه قانون گذاران انگلیس، پیش نویس توافقنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا را در یک رأی گیری تاریخی رد کردند، دیشب در چند رأی گیری جداگانه، دیدگاه خود را درباره آینده برگزیت اعلام کردند. در مهم ترین لایحه ای که موردحمایت دولت هم قرار گرفت، کنندگان خواستار تغییراتی در بخش مربوط به آینده مرزی دو ایرلند شدند.

در پیش نویس توافقنامه برگزیت که دو ماه پیش از سوی دولت انگلیس و شورای اروپا به تصویب رسید، طرحی گنجانده شده که باید از بازگشت مرز سخت بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند جلوگیری شود؛ به این ترتیب که اگر هرگونه توافق تجاری میان اروپا و انگلیس در آینده پیروز به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، طرح موسوم به بک استاپ برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا درآید. بر این اساس، انگلیس موظف خواهد بود تا برای مدت محدودی در چارچوب مقررات گمرکی اتحادیه اروپا عمل کند. اما مشکل اینجاست که خروج لندن از طرح یادشده مشروط به موافقت اتحادیه اروپا خواهد بود و به همین خاطر قانون گذاران انگلیسی دو هفته پیش به این توافقنامه رأی مخالف دادند.

یونکر در سخنان امروز خود شرح داد که مرز ایرلند، مرز اتحادیه اروپاست و ازاین جهت برای ما اولویت دارد. دونالد توسک، رئیس شورای اروپا هم گفته است که توافق به دست آمده قابل مذاکره مجدد نیست و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز آن را بهترین توافق ممکن توصیف کرد. رهبران جمهوری ایرلند هم تأکید داشته اند که با ایجاد محدودیت شدید مرزی با ایرلند شمالی مخالف هستند و به توافقی که شامل حفظ ارتباط ویژه بین دو بخش جزیره ایرلند نباشد رأی مثبت نخواهند داد.

ترزا می امروز طی سخنانی در مجلس شرح داد که رأی دیشب کنندگان مجلس به تنهایی مشکل را حل نمی کند و تلویحاً خواستار حمایت آن ها از توافقنامه جدید او با اتحادیه اروپا شد. وی بیان نمود که دولت تلاش های خود را برای رسیدن به توافق موردحمایت مجلس دو برابر خواهد کرد اما با توجه به مخالفت های اروپا، کار او آسان نخواهد بود.

رئیس شورای اروپا عصر چهارشنبه با انتشار پیامی در توییتر خطاب به نخست وزیر انگلیس نوشت: موضع اروپا کاملاً روشن است و توافقنامه برگزیت قابل مذاکره نیست. ما دیروز فهمیدیم که انگلیس چه چیزی را نمی خواهد، اما هنوز نمی دانیم چه چیزی را می خواهد.نخست وزیر انگلیس امروز پیروز شد تا با رهبر اصلی ترین حزب دولت، جرمی کوربین که تاکنون حاضر به ملاقات می نبود، دیدار و درباره آینده برگزیت رایزنی کند. او پس از این ملاقات در توییترش نوشت که ابهامات کوربین درباره آینده روابط مالی انگلیس و اتحادیه اروپا را برطرف و بر لزوم حمایت از توافق جدید او با اروپا تأکید کرده است.

می پیش تر هم با سایر رهبران احزاب سیاسی مخالف دولت هم دیدار و در همین رابطه رایزنی کرده است. به این ترتیب نخست وزیر جبهه خود را برای رسیدن به یک توافق جدید آرایش کرده و اینک توپ در زمین اروپایی هاست که در عمل از برگزیت بی توافق جلوگیری کنند.

منبع: خبرآنلاین

به "قانونگذاران به ترزا می مهلت دادند؛ اروپا مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانونگذاران به ترزا می مهلت دادند؛ اروپا مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید