چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

خشم احساسی طبیعی است که اگر به حل مسئله ای یاری مفید است، چه در خانه و چه در محل کار. اما اگر خشم موجب خشونت و شلیک احساسات منفی و برخورد های فیزیکی گردد می تواند دردسرساز گردد.

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

به گزارش ، کنترل خشم برای یاری به اجتناب از درگیری و انجام کاری که پشیمانی به بار بیاورد اهمیت زیادی دارد. قبل از اینکه احساس خشم شدت بگیرد می توانید از روش های خاصی برای کنترل آن بهره ببرید.

از ده معکوس بشمارید (یا تا ده بشمارید). اگر واقعا عصبانی هستید از 100 آغاز کنید. در مدت زمانی که مشغول شمردن هستید ضربان قلب تان آرام می گردد و خشم تان نیز فروکش خواهد نمود.

وقتی عصبانی هستید نفس های تان سطحی و سریع می شوند، اما باید این رویه را معکوس کنید. نفس های عمیق و آرام بکشید؛ با بینی دم بگیرید و با دهان تان بازدم انجام دهید و چند بار این کار را تکرار کنید.

قدم زدن و راه رفتن اعصاب تان را آرام می نماید و از خشم تان می کاهد. به پیاده روی بروید، دوچرخه سواری کنید و یا چند حرکت با توپ انجام دهید. هر فعالیتی که پاهای تان را به تحرک وادارد برای ذهن و بدن تان خوب است.

به آرامی تمام عضلات بدن تان را ابتدا منقبض و سپس ریلکس کنید. همزمان با این کار، نفس های آرام و عمیق و آگاهانه بکشید.

عبارت یا کلمه و یا جمله ای را پیدا کنید که یاری تان می نماید آرام شوید و تمرکزتان را به دست بیاورید. هر وقت عصبانی می شوید بارها آن عبارت را پیش خودتان تکرار کنید. سخت نگیر، آرام باش و همه چیز درست خواهد شد، نمونه های خوبی هستند.

چرخش گردن و شانه ها حرکات یوگا مانند بسیار خوبی هستند که یاری تان می نمایند بدن و هیجانات تان را کنترل کنید. به هیچ ابزار خاصی هم احتیاج ندارید.

به یک اتاق ساکت بروید، چشمها را ببندید و خودتان را در یک فضای آرامشبخش تصور کنید، روی جزئیات تصویرتان تمرکز کنید: رنگ آب، درخشش نور خورشید، بلندی کوهها، صدای پرنده ها، صدای باران و ...، این تمرین یاری تان خواهد نمود به آرامش برسید و خشم تان کنترل گردد.

بگذارید نوای موسیقی شما را از احساس خشم تان دور کند. هدفون تان را بگذارید یا داخل اتومبیل تان بنشینید و موزیک مورد علاقه تان را پخش کنید (هوی متال گوش ندهید!).

وقتی عصبانی هستید ممکن است وسوسه شوید کلماتی به زبان بیاورید که مناسب نیستند و کار را خراب تر کنید. تصور کنید لب های تان بهم چسبیده اند، همانطور که وقتی بچه بودید و نمی خواستید حرفی را بزنید این کار را می کردید. زمانی که بدون حرف زدن می گذرانید به شما فرصتی می دهد تا افکارتان را جمع و جور کنید.

از انجام هر کاری دست بکشید، دور از دیگران بنشینید و در خلوت خوتان ماجرا را آنالیز کنید و سعی کنید هیجانات خود را خنثی کنید. حتی شاید متوجه شوید این زمانی که دور از دیگران هستید آنقدر یاری تان می نماید که می خواهید بخشی از روتین روزمره تان باشد.

انرژی منفی خشم تان را مهار کنید؛ نامه ای بنویسید، یا کار خوبی برای کسی انجام دهید. انرژی و هیجان تان را برای انجام یک کار خوب و سالم صرف کنید.

چیزی را که نمی توانید به زبان بیاورید مطمئنا می توانید بنویسید. در خصوص احساسی که دارید و جوری که دوست دارید به آن جواب بدهید بنویسید. خشم تان را به وسیله کلماتی که به روی کاغذ می آورید بروز دهید و پردازش کنید تا آرام شوید و چیزهایی را که باعث عصبانیت تان شده اند بازبینی کنید.

شاید از این عصبانی باشید که فرزندتان باز هم بدون اینکه اتاقش را مرتب نموده باشد به ملاقات دوستش رفته است. در اتاقش را ببندید. شما می توانید با دورکردن موضوع عصبانیت از جلوی چشم تان، موقتا خشم تان را خاموش کنید. در هر موقعیتی به دنبال یک راه چاره مشابه بگردید.

با تمرین و بازگو کردن چیزی که قرار است بگویید یا واکنشی که قرار است نشان بدهید پیش خودتان از یک کشمکش یا درگیری جلوگیری خواهید کرد. در ضمن این تمرین به شما فرصتی می دهد تا راه چاره های ممکن را پیش خودتان امتحان کنید.

این سمبُل جهانی توقف یاری تان می نماید وقتی عصبانی هستید آرام شوید و راهی است فوری برای اینکه جلوی خودتان را بگیرید و دست به یک واکنش ناگهانی نزنید یا حرفی از دهان تان بیرون نیاید که بعدا پشیمان شوید. کمی فاصله دریافت از موقعیتی که در آن هستید، گاهی واقعا جادو می نماید.

اگر اغلب دیر از خواب بیدار شدن باعث می گردد بدون نوشیدن قهوه صبح تان خانه را ترک کنید و همین شما را عصبانی می نماید، پس باید تغییری در روتین تان ایجاد کنید تا صبح زودتر از خواب بیدار شوید و فرصت خوردن صبحانه را داشته باشید.

در حوادثی که عصبانی تان می نمایند غوطه ور نشوید و با توضیح ماجرایی که عصبانی تان نموده برای یک دوست صمیمی و قابل اعتماد که حامی شماست هم خودتان را سبُک کنید و هم نظرش را بخواهید و با او مشورت کنید.

هیچ چیزی مثل یک حال خوب، حال بد را شکست نمی دهد. با پیدا کردن راههایی برای خندیدن، خشم تان را فروبنشانید، حالا چه با بازی کردن با بچه ها و چه با تماشای ویدیوهای خنده دار.

وقتی همه چیز بد و ناراحت نماینده به نظر می رسد، لحظه ای مکث کنید و روی چیزهای خوب و درستی که وجود دارد تمرکز کنید. ببینید چه نعمت هایی در زندگی تان دارید که یاری تان می نمایند خشم تان را خنثی کنید و شرایط را تغییر دهید.

وقتی عصبانی هستید اولین کاری که به ذهن تان می رسد احتمالا آن چیزی نیست که باید بگویید. پیش از واکنش نشان دادن چند دقیقه به خودتان زمان بدهید. این فرصت یاری تان می نماید آرام و عاقل شوید.

به کسی که عصبانی تان نموده پیغام یا ایمیلی بنویسید و سپس آن را پاک کنید. اغلب، بروز هیجان و احساس، تمام آن چیزی است که احتیاج دارید، حتی اگر هیچکس آن را نبیند.

شهامت ِ بخشیدن کسی که کار اشتباهی نموده چیزی است که به مهارت هیجانی احتیاج دارد. اگر تا این حد شهامت ندارید دست کم می توانید تصور کنید فرد خطاکار را بخشیده اید و خواهید دید که خشم تان فروکش می نماید.

سعی کنید خود را جای فرد خطاکار بگذارید و شرایط را از دید او ببینید. وقتی ماجرا را از زبان او برای خود توضیح می دهید و می بینید، به درک جدیدی می رسید که از عصبانیت شما خواهد کاست.

ایرادی ندارد که احساس تان را به زبان بیاورید، به این شرط که خودتان را به درستی کنترل کنید. از یک دوست قابل اطمینان بخواهید نقش طرف مقابل را برای تان بازی کند. ناگهان منفجر شدن و با خشم جواب دادن هیچ مسئله ای را حل نمی نماید. اما یک گفتگوی معقولانه یاری تان می نماید از استرس تان کم کنید و خشم تان را فروبنشانید. در ضمن از مسائل بعدی نیز جلوگیری خواهید کرد.

خشم تان را به یک کار خلاقانه تبدیل کنید. دیواری را رنگ بزنید، باغچه را زیر و رو کنید یا بالکن را تمیز کنید. هیجانات ما قدرتمندند و می توانند به ما خلاقیت بدهند پس از آنها برای کاهش خشم تان بهره ببرید.

خشم، هیجانی طبیعی است که همه افراد گهگاه تجربه اش می نمایند. اما اگر کسی هستید که خشم تان اغلب کار دست تان می دهد پس حتما باید راهی برای کنترل آن پیدا کنید. اگر توصیه های گفته شده یاریی به شما نکردند حتما با یک پزشک مشورت کنید. متخصص اعصاب و روان و یا یک درمانگر می تواند یاری تان کند فاکتورهای پنهان در خشم تان را پیدا کنید و رویشان کار کنید.

منبع: برترین ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید