10 ضرورت درباره اصلاح اساس نامه فدراسیون فوتبال و برطرف ایرادها

به گزارش گلچینی از بهترین ها، اساس نامه فدراسیون فوتبال که سال هاست مورد انتقاد کارشناسان و اهالی فوتبال قرار گرفته، فرصتی یافت تا با ورود فیفا و به بهانه برگزاری انتخابات مورد بانگری قرار گیرد اما در این فرایند توجه به چندین نکته اساسی الزامی است.

10 ضرورت درباره اصلاح اساس نامه فدراسیون فوتبال و برطرف ایرادها

به گزارش گلچینی از بهترین ها، انتخابات زودهنگام فدراسیون فوتبال به علت وجود ایرادهای مختلف در اساس نامه این فدراسیون و فشارهای فیفا، لغو شد تا فرصت مناسبی برای تجدید نظر در اساس نامه این فدراسیون ایجاد گردد. در حال حاضر سازوکار برطرف ایرادهای مدنظر فیفا و بعضی ایرادهای اساسی در اساس نامه فدراسیون فوتبال که سند و نقشه راه آینده فوتبال ایران است، به وجود آمده اما در این راستا باید بعضی مسائل را مدنظر قرار داد که یاری شایانی به فوتبال ایران خواهد نمود.

ارجحیت منافع ملی بر منافع شخصی و گروهی

1- در حال حاضر باید تمرکز لازم برای ایجاد همدلی، دوستی، تعامل و هم فکری وجود داشته باشد و از هرگونه حاشیه پرهیز گردد و منافع ملی بر منافع فردی یا گروهی اشخاص در الویت قرار گیرد چرا که اعضاء مجمع که سرنوشت فوتبال و جوانان کشور را رقم می زنند، نماینده ملت هستند و باید با وجدان و رسالت خطیر این مهم را در راستای منافع ملی انجام دهند.

خودداری از تحمیل اشخاص به کمیته تدوین مقررات و تعامل با بخش حقوقی دولت

2- فرایند اصلاح اساس نامه در همه فدراسیون های عضو فیفا از جمله ایران تعیین است و اساس نامه قبلی و فعلی فدراسیون و اصول عقلی این فرایند را تعیین کرده است. وفق اساس نامه، باید کمیته تدوین مقررات فدراسیون که کمیته ای مستقل و متخصص است و مذاکرات مفصلی را با نمایندگان فیفا جهت اصلاح اساس نامه طبق اساسنامه استاندارد فیفا و البته رعایت قوانین رسمی کشور داشته ، مسئولیت این موضع را بر عهده بگیرد و احیانا در قالب های گوناگون فرد یا افرادی به کمیته تخصصی تدوین مقررات تحمیل نگردد.

قطعا این کمیته پس از ایجاد اصلاحات، پیش نویس را به هیات رییسه فدراسیون ارائه می نماید و چنانچه نظرات اصلاحی وجود داشته باشد، نظرات و پیشنهادات اصلاحی ضمیمه پیش نویس اساس نامه می گردد و باید در اسرع وقت به مجمع فدراسیون فوتبال ارائه گردد.

البته در این خصوص بهتر است به منظور دقت نظر بیشتر از لحاظ رعایت قوانین مدنی، این پیش نویس به رویت امور حقوقی وزارت ورزش رسیده گردد تا در موقع اخذ مصوبه هیات وزیران به مشکل بر نخورد.

جلوگیری از منفعت طلبی اشخاص از موضوع استقلال فدراسیون فوتبال

3- استقلال فدراسیون از اصول خدشه ناپذیری است که حتما باید حفظ گردد چرا که این استقلال هم به نفع فوتبال کشور است و هم اینکه از اصول بنیادین و الزام آور فیفا و در واقع جزء خطوط قرمز است، ولی باید توجه داشت که داشتن استقلال به معنی نفی قوانین مدنی کشور نیست؛ در واقع قوانین هر کشوری برخاسته از خواسته مردم و ملت هاست نه دولت، چرا که قوانین توسط نمایندگان مردم یعنی مجلس تدوین می گردد.

به همین دلیل باید از منفعت طلبی اشخاصی به بهانه دخالت دولت و به بیراهه بردن مجمع با ایجاد شائبه محدودیت در استقلال فدراسیون جلوگیری گردد که البته مجمع فدراسیون افرادی فرهیخته، با تدبیر و متعهد به حفظ منافع ملی هستند.

استفاده از زیرساخت های دولتی به نفع مردم

4- البته ضمن حفظ استقلال فدراسیون فوتبال باید از ظرفیت و امکانات دولت استفاده کرد چرا که امکانات دولت مال مردم است و یاری اقتصادی، تجهیزاتی، نرم افزاری و سخت افزاری دولت به فوتبال امری ضروری است، به خصوص برای کشور مانند ایران که متاسفانه هنوز عمده زیر ساختارهای آن وابسته به دولت است. لیکن باید با هنرمندی، تدبیر، تعامل و تبعیت از قوانین داخلی و حفظ استقلال فدراسیون، دولت و در راس آن وزارت ورزش و سایر نهادهای عمومی همانند شهرداری ها و دستگاه های دولتی که عمده باشگاه های لیگ برتر و لیگ یک، دو، سه فوتبال، فوتسال وفوتبال ساحلی در بخش مردان و بانوان وابسته به آن ها هستند را با خود همراه و همسو کرد نه در تقابل و تفرقه بود.

حضور وزارت ورزش در مجمع در صندلی شخصیت حقوقی نه حقیقی

5- بحث حضور وزیر و معاون او با داشتن حق رای در مجمع با توجه به تعداد آرای مجمع اصلا موضوع مهمی نیست و معمولا وزیر و معاونش و حتی روسای فدراسیون معمولا با وجود حق رای از آن استفاده نمی کردند؛ پس بهتر است به جای حاشیه و تقابل وزارت ورزش را توجیه کنیم که عدم داشتن حق رای از الزامات فیفا است نه خواسته مجمع و همچنین شان وزارت ورزش حفظ گردد و در صورت پذیرش فیفا که بسیار هم احتمال دارد، مسئولان این وزارتخانه در صندلی شخصیت حقوقی و نه حقیقی، بدون داشتن حق رای عضو مجمع باشند.

برطرف تبعیض جنسیتی در مجمع

6- با توجه به تاکید فیفا مبنی بر عدم تبعیض جنسیتی ضروری است مقدمات مشارکت بانوان بصورت عملی و نه شعاری در اساس نامه جدید دیده گردد و مثلا مدیران عامل همه باشگاه های لیگ برتر فوتبال زنان همانند مردان عضو مجمع باشند. در حال حاضر مدیران هر 16 تیم لیگ برتر مردان عضو مجمع هستند ولی فقط قهرمان لیگ برتر فوتبال بانوان در مجمع حضور دارد.

توجه به فوتسال و فوتبال ساحلی

7- در مورد توجه به فوتسال و فوتبال ساحلی که ایران فراتر از آسیا و در بین 5 تیم برتر جهان واقع شده است، برای حفظ و حتی ارتقاء این موقعیت ضروری است سهم باشگاه های فوتسال و فوتبال ساحلی در عضویت و مشارکت مجمع بهتر و در حد شان و صندلی این دو رشته دیده گردد.

به طور مثال تمام باشگاه های لیگ فزونی فوتسال همانند فوتبال و سه تیم برتر فوتبال ساحلی مردان و همچنین سه تیم برتر فوتسال زنان و دو تیم فوتبال ساحلی بانوان مجمع شوند.

استفاده از توان پیشکسوتان، مربیان و بازیکنان ملی

8- شان، منزلت و اعتبار اجتماعات و انجمن ها در هر مقوله ای به نخبگان، بزرگان و پیشکسوتان آن است و پیشنهاد می گردد مربیان تیم ملی که حداقل دو سال یا دو دوره مربی تیم ملی بوده اند و بازیکنان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی که حداقل 100 بازی رسمی ملی داشته اند و روسای ادواری فدراسیون فوتبال عضو مجمع شوند تا از توان فکری و ارتباطات بین المللی آن ها در جهت توسعه فوتبال بهره مند شد.

توجه به سرمایه گذاری شهرداری ها و بخش خصوصی در فوتبال

9- در جهانی امروز شهرداری ها و نهادهای خصوصی نقش عمده ای در توسعه اجتماعی، فرهنگی و ورزشی دارند کما اینکه تعداد قابل توجهی از تیم های باشگاهی لیگ مستقیم یا غیر مستقیم تحت پوشش شهرداری ها هستند و علاوه بر این بودجه قابل توجهی صرف توسعه ورزش همگانی در شهرها توسط شهرداری ها صورت می گیرد؛ پس برای مشارکت بیشتر و هدف مند شدن فوتبال در راستای سیاست گذاری فدراسیون فوتبال پیشنهاد می گردد شهرداران کلان شهرهای کشور عضو مجمع شوند.

هم چنین جهت حمایت عملی نه شعاری از بخش خصوصی پیشنهاد می گردد دو تیم بخش خصوصی لیگ دسته دوم و یک تیم بخش خصوصی لیگ دسته سوم فوتبال و فوتسال هم به عضویت مجمع درآیند.

افزایش اعضای هیات رییسه و جلوگیری از تمرکز قدرت

10- به منظور مشارکت بیشتر مجمع در هیات رییسه و حتی نظارت بهینه، تعداد اعضاء هیات رییسه از 9 نفر به 11 نفر افزایش یابد. در این خصوص نماینده باشگاه ها و همچنین هیات های فوتبال هم از یک به 2 نفر افزایش یابد. همچنین نواب رییس فدراسیون فوتبال پیشنهاد رییس نباشند بلکه همانند سایر اعضاء هیات رییسه نامزد و مستقیما توسط مجمع انتخاب شوند. به این صورت است که استقلال فدراسیون حفظ و از تمرکز قدرت جلوگیری می گردد و هیات رییسه هم با حریت، استقلال و به طور دمکراتیک اداره می گردد.

در انتها همه اعضای مجمع باید در وهله نخست مراقبت نمایند که پیش نویش اساس نامه صرفا از راستا قانونی آن یعنی کمیته تدوین مقررات به مجمع ارائه گردد و از دخالت اشخاص غیر مسئول در کمیته مذکور جلوگیری گردد. ثانیا تعامل با حفظ استقلال فدراسیون مد نظر باشد ولی این مهم دستاویزی برای حفظ منافع شخصی افرادی خاص قرار نگیرد که قوانین مدنی کشور که مورد احترام فیفا هم است، خدشه دار گردد چرا که این قانون ملی است که باعث وفاق و وحدت کلیه نهادهای رسمی و غیر رسمی کشور می گردد. ثالثا برای متولیان اصلاح اساس نامه از جمله کمیته تدوین مقررات، فرصت زمانی تعیینی مثلا حداکثر دو هفته تعین گردد تا پیش نویس اساس نامه را به مجمع ارایه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "10 ضرورت درباره اصلاح اساس نامه فدراسیون فوتبال و برطرف ایرادها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ضرورت درباره اصلاح اساس نامه فدراسیون فوتبال و برطرف ایرادها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید