99 منطقه ویژه اقتصادی و 8 منطقه آزاد تجاری ایجاد می گردد

به گزارش خبرنگاران، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی ماده واحده لایحه ایجاد 8 منطقه آزاد تجاری - صنعتی، اصلاح محدوده سه منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی به تصویب رسید.

99 منطقه ویژه اقتصادی و 8 منطقه آزاد تجاری ایجاد می گردد

بر اساس ماده واحده این لایحه، در راستای تحقق بند 11 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه کشور و به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل فراوری، صادرات کالا و خدمات و تأمین احتیاجهای ضروری و منابع مالی از خارج، به دولت اجازه داده می گردد با رعایت مفاد قانون برنامه ششم توسعه: 1ـ در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه و مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصرشیرین)، منطقه آزاد تجاری-صنعتی مطابق نقشه های پیوست ایجاد کند.

2ـ اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز به وسعت 21 کیلومتر مربع به هم پیوسته و راه اتصال دریای آن به جزیره قشم را مطابق نقشه پیوست، پس از تائید ستاد فرماندهی کل قوا به محدوده منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ملحق و محدوده مناطق آزاد ماکو، چابهار و ارس را مطابق نقشه های پیوست اصلاح نماید.

3ـ در استان های فارس (فسا و لار)، یزد (ابرکوه و میبد)، زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو و ارومیه)، خراسان رضوی (خواف و قوچان)، لرستان (خرم آباد)، قزوین (تاکستان)، اصفهان (شاهین شهر)، منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ)، منطقه ویژه اقتصادی ـ دارویی ایجاد کند.

4ـ در سایر استان ها بر اساس توضیح پیوست با رعایت شرایط ذیل، منطقه ویژه اقتصادی ایجاد نماید:

الف) وجود سازمان اداره کننده حقوقی غیردولتی مورد تائید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

ب) اخذ مجوز شورای برنامه ریزی استان مربوطه مبنی بر تخصیص اراضی و تائید مدارک و الزامات مورد احتیاج از قبیل تعهد تأمین زیرساخت های اساسی مانند آب، برق، گاز و موافقت قطعی سازمان حفاظت محیط زیست.

تبصره 1: منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی ایجاد گردیده به موجب بند 1 این ماده واحده با رعایت تبصره های ذیل و بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مصوب سال 72 و اصلاحات بعدی آن و مناطق ویژه اقتصادی فوق بر اساس قانون، تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی مصوب سال 84 و اصلاحات بعدی آن اداره می گردد.

تبصره 2: اعمال امتیازات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی موضوع این قانون به استثنای مواد، کالاها، تجهیزات و ماشین آلات مورد احتیاج طرح های سرمایه گذاری و توسعه ای مناطق منوط به تائید محصور شدن محدوده مورد نظر توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران و استقرار آن در مبادی ورودی و خروجی منطقه است.

سازمان منطقه می تواند بخش هایی از محدوده قانونی منطقه را به تدریج محصور و پس از تائید و استقرار گمرک، نسبت به عملیاتی نمودن محدوده اقدام نماید. سازمان منطقه موظف است ظرف یک سال و نیم پس از تشکیل، طرح جامع منطقه را با رعایت اسناد و طرح های ملی بالادستی، تهیه و برای تصویب به شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ارائه نماید. شورای عالی موظف است حداکثر ظرف 6 ماه نسبت به تصویب طرح جامع، اقدام و مراتب را جهت اجرا ابلاغ نماید.

واگذاری زمین تا زمان تصویب طرح جامع منطقه حداکثر تا 15 درصد مساحت محدوده به فعالیت های اقتصادی بر اساس کاربری های مبتنی بر پهنه بندی های اولیه مورد تائید کارگروهی که توسط شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی مشخص می گردد، صورت می پذیرد. پس از تصویب طرح جامع، واگذاری ها در چارچوب طرح مصوب توسط سازمان منطقه انجام می گردد.

تبصره 3: واردات کالا از خارج به مناطق آزاد ایجاد گردیده به موجب بند 1 این ماده واحده به منظور عرضه به مسافرین، ممنوع و اعطای معافیت کالای همراه مسافر از مناطق مذکور به سرزمین اصلی صرفاً شامل کالاهای فراوری گردیده در آن منطقه می باشد.

تبصره 4: مجوز واردات خودروهای سواری خارجی در محدوده مناطق آزاد ایجاد گردیده به موجب بند 1 این ماده واحده، صرفاً به اشخاصی اعطا می گردد که دارای مجوز فعالیت اقتصادی در محدوده منطقه باشند. تردد خودروهای فوق صرفاً در محدوده مصوب پیوست این قانون امکان پذیر است.

تبصره 5: دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکلف است هر 6 ماه یکبار گزارش عملکرد مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی ارائه نماید.

به گزارش مهر فهرست مناطق ویژه لایحه دولت که در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسیده است، شامل:

الف) در استان های فارس (فسا و لار) یزد (ابرکوه و میبد) زنجان (زنجان)، کهگیلویه و بویراحمد (گچساران)، آذربایجان غربی (سرو و ارومیه) خراسان رضوی (خواف و قوچان) لرستان (خرم آباد)، قزوین (تاکستان)، اصفهان (شاهین شهر)، منطقه ویژه اقتصادی و در استان البرز (ساوجبلاغ)، منطقه ویژه اقتصادی ـ دارویی ایجاد کند.

ب) فهرست مناطق ویژه اقتصادی جدید که بر اساس شروط مصوب کمیسیون اقتصادی به لایحه دولت الحاق شد:

آذربایجان شرقی:

مرند، شبستر، ملکان، ورزقان، میانه و بناب

آذربایجان غربی:

خوی، چایپاره، بوکان، مهاباد، پیرانشهر، سردشت، تکاب، نقده، ارومیه، اشنویه، میاندوآب و چالدران

اردبیل:

نیر، مشکین شهر، گرمی و کوثر

اصفهان:

نائین، گلپایگان، میمه، برخوار، زرین شهر، شهید مدرس کرون، مبارکه، هرند و ورزنه و فلاورجان

البرز:

طالقان

تهران:

طلا و جواهر تهران و چرمشهر ورامین

خراسان جنوبی:

نهبندان، انرژی های نو، سربیشه و فردوس

خراسان رضوی:

گناباد و تربت حیدریه

خراسان شمالی:

شیروان، جاجرم و اسفراین

خوزستان:

چغازنبیل، مسجدسلیمان و امیدیه

زنجان:

ابهر

سمنان:

شاهرود و میامی

سیستان و بلوچستان:

ایرانشهر و سراوان

فارس:

مرودشت، گردشگری پارسه، آباده، معدنی بناوات و خرم بید، خرامه، اقلید، سپیدان و داراب

قزوین:

قزوین

قم:

شهر فرودگاهی سلفچگان

کردستان:

بیجار، دیواندره، سقز

کرمان:

ریلی زرند، شهر بابک، گلگهر سیرجان، شهداد، کرمان و انار

کرمانشاه:

اورامانات

گیلان:

چمخاله، فومن و شفت و تالش

لرستان:

کوهدشت و الیگودرز

مازندران:

نور، محمودآباد و آمل

مرکزی:

سنگ محلات، گل و گیاه محلات، عایق های رطوبتی دلیجان و خیرآباد اراک

همدان:

لالجین و اسدآباد

یزد:

بافق و مهریز

به گزارش مهر، طبق اعلام هیئت رئیسه، منطقه آزاد خوی و چایپاره به منطقه آزاد تجاری ماکو اضافه شد.

این ماده واحده با 141 رأی موافق، 75 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 236 نماینده حاضر در مجلس به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "99 منطقه ویژه اقتصادی و 8 منطقه آزاد تجاری ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "99 منطقه ویژه اقتصادی و 8 منطقه آزاد تجاری ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید